1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 3 milyon ekmek sofraya gelmeden israf oluyor
3 milyon ekmek sofraya gelmeden israf oluyor

3 milyon ekmek sofraya gelmeden israf oluyor

Türkiye'de ekmek israfı günde 4.9 milyon, yılda 1 milyar 790 milyon adete ulaşıyor

A+A-
Toprak Mahsulleri Ofisi’nin yaptığı ‘Türkiye'de Ekmek İsrafı’ araştırması sonuçlarına göre, 2012 yılında ülkemizde günlük 6 milyon ve yıllık 2,17 milyar ekmek israf edildi ve 1,6 milyar liralık parasal kaynak çöpe atıldı. Bu rakamlarla dünyada gıda israfında üst sıralarda yer alan Türkiye, çeşitli kampanyalarla bu konuya dikkat çekiyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz yılın Ocak ayında başlatılan ve aynı zamanda bir sosyal sorumluluk  projesi olan “Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası” da bunlardan biriydi. 
 
2013 rakamlarına bakıldığında kampanya sayesinde günde 1 milyon 50 bin adet, yılda ise 384 milyon adet ekmeğin çöpe atılmaktan kurtarıldığını görmek mümkün. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, "Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası" çerçevesinde israfın günde 6 milyon adet ekmekten 4.9 milyon, yılda 2 milyar 170 milyon adetten 1 milyar 790 milyon adete düşürüldüğüne dikkat çekiyor. Kampanyanın etkisiyle önceki yıla göre yüzde 18’lük bir başarı kazanılmış durumda. Böylece bir yıllık kampanya sonucunda milli ekonomi toplam 2,8 milyar lira kazandı.
 
Ancak rakamlar hala çok yüksek. Bu azalışla rağmen ekmek israfı günde 4.9 milyon, yılda 1 milyar 790 milyon adet şeklinde gerçekleşiyor. 
 
Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı da ekmek israfının boyutlarına dikkat çekerek, yapılan araştırmalarda ekmek israfının, fırınlar, toplu yemek yenen kurumlar ve haneler bazında farklılıklar gösterdiğini vurguluyor. Balcı, her gün 3 milyon ekmeğin, daha tüketiciye ulaşmadan bakkal ve diğer satış kanallarından fırınlara yapılan iadeler nedeniyle israf edildiğine işaret ediyor.
 
Bugün ülkemize üretilen ekmeğin yüzde 5,4’ü israf edilmeye devam ediyor. Bir günde israf edilen 4,9 milyon adet ekmeğin; 3 milyonu fırınlarda, 1,4 milyonu hanelerde, 0,5 milyonu 
personel ve öğrenci yemekhaneleri ile lokanta ve otellerde israf ediliyor. 
 
Ekmeğini İsraf Etme Kampanyası dahilinde yapılan araştırmalara göre, 2014 yılı başındaki ekmek fiyatı dikkate alındığında 2013 yılındaki israfın yıllık ekonomik boyutu 1,3 milyar TL’ye tekabül ediyor ve bu tutarla 100 yataklı 63 hastane, 16 derslikli 394 okul, 300 öğrenci kapasiteli 217 yurt, 433 kilometrelik bölünmüş yol gibi hizmetlerden herhangi biri 
yapılabilmek mümkün.
 
Kampanyanın Toprak Mahsülleri Ofisi’nin yönettiği internet sitesinde, ekmek israfını önlemek için çeşitli bilinçlendirme çalışmalarına yer veriliyor. Toplumsal duyarlılık sağlanması için çeşitli kamu spotları, görsel yayınlar ve araştırmalar bulunan web sitede bayat ekmekleri değerlendirmek için yemek tarifleri de bulunuyor.
 
TBMM, Başbakanlık, Sağlık Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ön ayak olduğu kampanyaya kamu ve özel sektörden birçok kurum, STK’lar, eğitim kurumları, belediyeler ve özel sektörden birçok kuruluş destek veriyor.
 
İsrafın her türlüsünün dinimizce yasak olduğu vurgusun da yer aldığı kampanya, özellikle Ramazan ayını yaşadığımız bu günlerde herkesten destek bekliyor.

Yeni Şafak 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.