1. HABERLER

  2. BİLGİ BANKASI

  3. 2016 KPSS Ortaöğretim Sınavı'nda nelere dikkat edilmeli?
2016 KPSS Ortaöğretim Sınavı'nda nelere dikkat edilmeli?

2016 KPSS Ortaöğretim Sınavı'nda nelere dikkat edilmeli?

Yarın büyük gün. 3.5 Milyon Lise Mezunu Memur adayı, memur olabilmek için KPSS Ortaöğretim'e yarın girecek. Bu büyük sınavda yapılması gerekenler neler? Nelere dikkat edilmeli? Rekor sınav öncesi yapılması gerekenleri derledik...

A+A-

15 Temmuz Darbe Girişimi'nin ardından ilan edilen OHAL ile birlikte Türkiye yeni bir döneme girdi. Çıkan KHK'lar ile Kamu Kuruluşlarında FETÖ ile ilgisi bulunan binlerce memur ihraç edildi. Bu da bu sene düzenlenen KPSS'lere olan ilgiyi tavan yaptırdı. Öyle ki 20 Kasım 2016'da yapılacak olan KPSS'ye rekor başvuru alındı. Bu sene KPSS'ye 3.5 Milyon kişi giriş yapacak.

Bu rekor sınava ilk kez girecekler için Sınav'da dikkat edilmesi gerekenler önem arz ediyor. Yanınızda neler bulunmalı? Nelere dikkat edilmeli? Neler yapılmalı? gibi sorular yanıt buluyor.

Sınava girerken yanımızda neler bulunmalı?

KPSS Ortaöğretim 2016, diğer KPSS'ler gibi güvenlik önlemlerin üst düzey tutulduğu bir sınav olarak karşımıza çıkıyor. Bu yüzden sınava giderken yanınıza sadece kimliğiniz ve sınav giriş belgenizi almanız gereklidir.

Eğer yanınızda kimliğiniz ve giriş belgeniz dışında bir belge bulunursa sınavınız iptal edilme tehlikesi ile karşı karşıya kalacaktır.

Sınav'da uyulması gereken kurallar

2016 KPSS Ortaöğretim'de güvenlik üst düzey olduğu için, sınavda uyulması gereken kurallara uymamak çeşitli cezalara yol açabilir. Sınav esnasında başkasıyla veya salon görevlisi ile konuşmak sınavın iptaline yol açacaktır.

Bunun dışında bir başkasının yerine sınava giren, veya yerine birbaşkasını sokan, kopya çekmeye çalışan veya çektiği tespit edilen kişiler 1 yıl ila 4 yıl arası hapis cezasına çarptırılacak.

ÖSYM tarafından yayınlanan sınav kuralları ise şu şekilde;

Adayların sınava çağrı cihazı, cep telefonu, telsiz, radyo vb. haberleşme araçlarıyla, cep bilgisayarı, saat fonksiyonu dışında fonksiyonu bulunan saat vb. her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlarla, silah vb. teçhizatla girmeleri ve sınav süresince adayların, birbirleriyle konuşmaları, kopya çekmeleri veya çekilmesine yardımcı olmaları, salondaki görevlilere soru sormaları, birbirlerinden kalem, silgi vb. şeyler alıp vermeleri, sınav salonunda sigara, pipo, puro vb. içmeleri, sözlük, sözlük görevi yapan yardımcı araçlar kullanmaları, başkalarını rahatsız edecek şekilde birşeyler yiyip içmeleri,sınav düzenini bozacak davranışlarda bulunmaları sınav kurallarına aykırıdır.

Risalehaber.com

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.