1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 2015 yılı hac takvimi belli oldu
2015 yılı hac takvimi belli oldu

2015 yılı hac takvimi belli oldu

Kutsal topraklarda hacı olmak için sıra bekleyen on binlerce Mekke sevdalısının gözü kulağı 12 Mart tarihinde yapılacak kura çekiminde. İlk kafilenin 21 Ağustos’ta yola çıkması planlanırken dönüşler ise 28 Eylül’de başlayacak.

A+A-

Kabe ve çevresinde yapılan inşaat çalışmaları nedeniyle yüzde 20 kontenjan indirimi bu yılda devam edecek. 

Konuyla ilgili açıklama yapan Nüanstur Genel Müdürü Güngör Kabak, "Şimdiden çok sayıda hacı adayı bizi arayarak konu hakkında bilgi almaya çalışıyor. Bu sene 55 bin 200 hacı adayı 4 bini görevli 59 bin 200 civarında vatandaşımız hacca gitme fırsatı yakalayacak. Bunlardan 43 bin 200’ü 2007 yılında kayıt yaptıranlar. Bu vatandaşlarımız kuraya katılmaksızın direkt olarak hac hakkı kazanacak. Geriye kalan 12 bin kontenjan için ise 2008 yılından beri kayıt yaptıran adaylar kuraya girecekler." dedi. 

Kabak, kesin kayıtların 16-27 Mart arasında gerçekleştirileceğini belirterek, "Bu süre zarfında mutlaka kayıt yapılması gerekiyor. Aksi takdirde adaylarımız ek süre verilmeyeceği için yıllarca bekledikleri hac hakkını kaybedebilirler." dedi. Güngör Kabak, acenta ile gitmek isteyen hacı adaylarının 16 Mart sabahı sabah 05:00’de müftülüklerde sıraya girmesi gerektiğinin altını çizerek, "Acentalarla, Diyanet arasında herhangi bir fiyat farkı yok. Bu nedenle özel hizmet almak isteyen vatandaşlarımız acentaları tercih edebilir." diye konuştu. 

Sınırlı sayıda kontenjan olması nedeniyle hacı adaylarının süreci çok yakından takip etmesi gerektiğini belirten Nüanstur Genel Müdürü Güngör Kabak, "Çok önemli ayrıntılar var. Örneğin; Adres değişikliği yapan vatandaşlarımız en geç 16-20 Şubat arasında bu durumu müftülüklere bildirmek durumunda. Yine kendisi 2007’de eşi ve ya yakını daha sonra kayıt yaptıranlar müracaat ederek bağlantılarından ayrılmaz ise kurasız hac hakkını kaybediyor." ifadelerini kullandı. 

Kesin kayıt hakkı kazananlardan, 2015 yılı kayıt yeniletme tarihinden sonra dünyaya gelen çocuklarını beraberinde hacca götürmek isteyenler de hacı sayılarının Suudi Arabistan Hac Bakanlığı’na bildirildiği tarihe kadar talepte bulunmak zorunda. Oldukça detaylı bir takip gerektiren hac süreci ile ilgili bir danışma merkezi kurduklarını belirten Kabak, "Hacca gitmek herkese nasip olmuyor. Bu nedenle hacı adaylarımız Nüanstur ile gitse de gitmese de işlemlerini takip etme ve ücretsiz danışmanlık verme kararı aldık. İş yükümüzü arttıracak olmasına rağmen hacı adaylarımızın mağdur olmaması için şubelerimizden, 444 2661 nolu telefondan ve internet üzerinden bütün vatandaşlarımıza hizmet vereceğiz." dedi. 

Cihan 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.