1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. 1500 Filistinli açlık grevinde!
1500 Filistinli açlık grevinde!

1500 Filistinli açlık grevinde!

Filistinli Esirler Cemiyeti, bugünkü yeni katılımlarla açlık grevindeki tutukluların sayısının bin 500'e ulaşacağını duyurdu.

A+A-

Cemiyet tarafından yapılan açıklamada, "İsrail hapishanelerinde 39 gün önce açlık grevi başlatan Filistinli tutukluların sayısı bugün bin 500'e ulaşacak. Böylece yeni dönemece girilecek" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada,"Açlık grevindeki tutukluların sağlık durumları ağırlaşmasına rağmen işgal devleti yetkilileri, bu konuda tutuklularla kayda değer bir görüşme gerçekleştirmedi. İsrail cezaevi idarecileri, direnişi kırmak için açlık grevindeki tutuklulara baskı yapmaktan ve farklı hapishanelere nakletme işinden vazgeçmelidir. Bu eylem, idari tutukluma uygulamasına son verilinceye kadar devam edecek" denildi.

Filistin'de 120 idari tutuklu, nisan ayında İsrail'in idari tutuklama siyasetini protesto etmek amacıyla açlık grevine başlamış, bu sayı diğer mahkumların da greve katılmasıyla geçen Perşembe günü 425'e ulaşmıştı. Filistin Esirler Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, idari tutukluluk uygulamasına son verilmemesi durumunda açlık grevinde olan tutuklu sayısının bin 500 kişiye yükselmesinin beklendiği vurgulanmıştı.

İsrail istihbaratı, gizli güvenlik bilgilerine dayanarak "idari tutuklama" adı altında Filistinlileri 1 ila 6 ay arasında alıkoyabiliyor. Tutuklunun İsrail güvenliği için tehlike teşkil ettiğine karar verilmesi halinde askeri hakim, suç isnadında bulunmadan tutukluluk süresini 5 seneye kadar uzatabiliyor.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.