1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 100 bin fidan toprakla buluştu
100 bin fidan toprakla buluştu

100 bin fidan toprakla buluştu

81 ilde oluşturulan Bereket Ormanları’na öncülük yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan Ankara'da fidan dikim etkinliğinde konuştu.

A+A-

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde gerçekleştirilen Gönül Elçileri Projesi kapsamında 81 ilde oluşturulan Bereket Ormanları’na öncülük yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Ankara'da fidan dikim etkinliğine katıldı.

Emine Erdoğan, "Baharın eşiğinde olduğumuz böyle bir günde ayaklarımız toprağa basacak, elimizdeki 100 bin fidan toprakla buluşacak ve yarınlarımıza büyük bir miras bırakacağız" dedi. 

Dünya Ormancılık Haftası çerçevesinde 81 ilde eş zamanlı gerçekleştirilen etkinliklerle toplam 100 bin fidan toprakla buluştu. Ankara'da Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından belirlenen alandaki fidan dikim etkinliğine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ve eşi Hatice Eroğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce ve eşi Fatma Güllüce, Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç'ın eşi Eda Kılıç, Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar ve eşi Arzu Kılıçlar katıldı. Ayrıca, Sevgi Evleri’nden çocuklar, izciler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda vatandaş da etkinlikte yer aldı. İstanbul, Diyarbakır, Trabzon, Mersin, Balıkesir ve Elazığ'da yapılan etkinliklere de canlı olarak bağlanan Emine Erdoğan, "Bereketli olsun" dedi.

Erdoğan yaptığı konuşmada, "Baharın eşiğinde olduğumuz böyle bir günde ayaklarımız toprağa basacak, elimizdeki 100 bin fidan toprakla buluşacak, yarınlarımıza büyük bir miras bırakacağız" dedi.

"Ağaç, çocuğumuzun beşiği, yaşlımızın bastonu, kağıdımızın hamuru ve cenazemizin tabutudur" diyen Emine Erdoğan, ormanların aynı zamanda dünyanın akciğerleri olduğunu söyledi. Erdoğan, ormanların faydasının saymakla bitmeyeceğini, ormanın sadece bir ağaç topluluğu olmadığını, karada bulunan biyolojik çeşitliliğin yüzde 80'ine ev sahipliği yaptığını ve bu yönüyle bir açık hava müzesi olduğunu ifade ederek, "Bazen bir ormanın öğrettikleri bir kitabın öğreteceklerinden çok daha fazla olabilir" diye konuştu.

"ÇOCUKLARIMIZI YEŞİLSİZ, ŞEHİRLERİMİZİ ORMANSIZ BIRAKMAYALIM"

Orman Bakanlığı'nın mahalli halkın gelir kaynağı da olabilen özel ağaçlandırmalar yaptığını, ceviz, badem, dut, salep, sakız ağacı dikiminin Türkiye'nin zenginliklerini ekonomiye kazandırmak bakımından önemli olduğunu dile getiren Emine Erdoğan, "Çocuklarımızı yeşilsiz, şehirlerimizi ormansız bırakmayalım. Artık bir fidan dikmek hiç zor değil, Orman İl Müdürlüklerimize gittiğinizde bedelsiz olarak fidan alabiliyorsunuz. Kamu kurumlarımızda olduğu gibi özel toplantılarımızda, düğünlerimizde de fidan hediye etmeyi alışkanlık haline getirelim. En güzel hediye, içinde gelecek olan hediyedir; ağaçtır, fidandır" dedi.

iha

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.