1. HABERLER

  2. TOPLUM

  3. 1-5 Yıllık Çalışanın 14 Gün İzin Hakkı Var
1-5 Yıllık Çalışanın 14 Gün İzin Hakkı Var

1-5 Yıllık Çalışanın 14 Gün İzin Hakkı Var

Genel seçim yapıldı. Okullar kapandı. Havalar ısınıyor. Ramazan da haftaya başlayacak. Bu tatilin de başlayacağı anlamına geliyor. Tatilciler bu hafta sonundan itibaren, yazlıklarına, köylerine, veya ailelerinin yanına gitmeye başlayacaklar

A+A-

Gittikleri yerlerde dinlenerek bir senenin yorgunluğunu atacaklar. İzin süreleri işçi, memur olmaya ve hizmet süresine göre değişiklik gösteriyor.

İşçinin, yıllık ücretli izne adalet kazanabilmesi için en az bir sene çalışmış olması gerekiyor. Bir seneden az çalışanın izin hakkı yok. Yıllık izin hakkı var işyerindeki hizmet süresi;

- 1-5 sene olanlara (5 sene iç) 14 günden,

- 5 seneden fazla 15 seneden az olanlara 20 günden,

- 15 sene (15 sene iç) ve daha fazla olanlara 26 günden, az olamıyor. 19 Eylül 2014 de yürürlüğe konan Torba Kanun ile yer altı işlerde çalışanların yıllık izin süreleri 4 er gün artırıldı. Yer altı işlerde çalışların izin süreleri hesaplanırken yukarıdaki izin süreleri dörder gün artırılacak. İzin süresi, toplu iş sözleşmeleri ya da hizmet sözleşmeleri ile artırılabiliyor.

50 VE 18 YAŞ FARKI

18 ve daha ufak yaştaki işçiler ile 50 ve daha yukarı yaştaki işçilere verilecek yıllık ücretli izin süresi 20 günden az olamıyor.

Yıllık ücretli izin, "iş günü" olarak verildiğinden, izin süresine rastlayan milli bayram, hafta tatili ve umumi tatil günleri izin süresinden sayılmıyor. Bu günler, izin sürelerine ekleniyor.

İşverenler, izin durumlarına ilişkin kayıt tutmak zorunda. Bunu "izin defteri" ya da "kartoteks" sistemi ile de izleyebilirler (Yıllık Ücretli İzin Yönetmeliği, Md.20).

İZİN ÜCRETİ

Yıllık ücretli izin süresi, işveren tarafından bölünemiyor. Ancak, tarafların onayı ile bir bölümü on günden az olmamak üzere en çok üçe bölünebilir. İşveren tarafından sene içinde verilmiş bulunan diğer ücretli ve ücretsiz izinler veya dinlenme ve hastalık izinleri, yekün süresi ne olursa olsun, yıllık izne mahsup edilemez.

İşçi, yıllık ücretli iznini işyerinin bulunduğu yerden diğer yerde geçirecekse, talep etmesi ve bu hususu belgelemesi koşuluyla, gidiş ve dönüşlerinde yolda geçecek süreleri karşılamak üzere, işveren işçiye yekün dört güne kadar ücretsiz izin vermek zorunda (İş K. Md. 56/nihai).

İşveren, yıllık ücretli iznini kullanan işçiye, yıllık izin dönemine ilişkin ücretini, işçinin izine başlamasından evvel peşin olarak ödemek ya da avans olarak vermek zorunda. Yıllık ücretli izin süresine rastlayan hafta tatili, milli bayram ve umumi tatil ücretleri de işçiye ayrıca ödenecek. Yıllık ücretli izin süresi için ödenecek ücretler üzerinden, iş kazaları ve iş hastalıkları primleri dış, başka sigorta primlerinin işçi ve işveren yönünden ödenmesine devam edilir (İş Yasası Md. 61). İşçinin, izin süresi içinde ücret karşılığı çalıştığı tespit edilirse, bu izin süresi içinde kendisine ödenen ücret işveren tarafından geri alınabilir (İş K. Md. 58).

MEMURLARIN İZNİ

Memurlarda izin;

- Hizmeti 1 seneden 10 seneye kadar (10 sene dâhil) 20 gün,

- Hizmeti 10 seneden fazla olanlar için 30 gün,

olarak uygulanıyor (Devlet Memurları K. Md. 102). Hemen belirtelim, işçiler için "iş günü" olan izin süresi, memurlarda "takvim günü" olarak uygulanıyor.

Memurlarda cari sene ile bir önceki sene dış, kullanılmayan izin hakları düşüyor (DMK Md. 103). İşçi izin kullanmadığında, hizmet sözleşmesi sona erdiğinde, buna ilişkin ücretleri de alıyor.

Haberler.com

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.